Ak. mal. Jan Knorr

osobní znak

Blason osobního znaku:
V modrém štítě zlatý vykořeněný pařez se třemi (2, 1) červenými štítky. Na štítě kolčí přilba se zlato-modrou točenicí a modro-zlatými přikrývadly. Klenotem jsou zlaté losí parohy. Pod štítem modrá páska s červenou podšívkou a zlatým heslem ARS LONGA • VITA BREVIS.

Výklad znaku:
Zvolené heraldické tinktury zlatá (čili žlutá) a modrá patří k oblíbeným barvám (viz indigo) nositele znaku. Modrý štít též odkazuje na znak Moravy i Mikulova (bydliště a působiště). Obecná figura pařezu představuje tzv. mluvící znamení, tj. příjmení Knorr vyjádřené symbolem (ve smyslu známé latinské sentence „nomen omen“ čili „jméno znamení“), neboť německé slovo Knorren znamená česky pařez.
Obecné figury tří (2+1) štítků na pařezu jsou převzaty z historického znaku malířského cechu a připomínají profesi akademického malíře a restaurátora.
Přilbový klenot losího paroží má ukazovat na severský původ. Tvarově vhodně doplňují kořeny pařezu ve štítě a obojí je archetypálně spojeno s přírodou a životem našich předků. Latinské heslo pod štítem, ve významu „život je krátký, ale umění věčné“, výše uvedené skutečnosti jasně podtrhuje.

Ak. mal. Jan Knorr – osobní znak