Tereza Cupáková

osobní znak

Blason osobního znaku:
V modrém štítě stříbrný postavený kajak vodorovně přeložený červeným dvoulistým pádlem. Štít podložený zlatým vztyčeným klíčem.

Výklad znaku:

Nositelkou znaku zvolené obecné čili všeobecně známé figury kajaku a pádla vyjadřují její oblíbenou (všestrannou) sportovní činnost a heraldické tinktury (stříbrná, červená a modrá) připomínají naši státní bílo-červeno-modrou trikolóru a vlajku (podle znaků Čech a Moravy), ale také vlajku Norska a Chorvatska, kde se na mořském kajaku často plaví.

Petr Vok z Rožmberka (1539-1611) s komornickým klíčem u pasu (symbolem čestného úřadu u panovníka).

Namísto modré mašle na horním okraji štítu, označující svobodnou slečnu (viz též mariánská modrá barva coby součást svatebních šatů nevěsty), neboť u dámského znaku není nutné či vhodné použití přilby, určující primárně mužské rodové znaky, protože ženy plátovou zbroj nenosily a používaly většinou jenom samotného štítu (v západní Evropě i specifického tzv. routového neboli kosočtvercového či oválného tvaru), je tento štít osobního znaku podložen zlatým klíčem (evokujícím historické komornické klíče, jako symbol úřadu) ve významu profesního atributu „klíčnice čili správcové“ (nejenom v zaměstnání). Zároveň je klíč známým atributem apoštola sv. Petra, mimo jiné též patrona lodníků, a tedy i vodáků, kteří řeky symbolicky odemykají a zamykají na začátku i konci své plavební sezóny.

Cupáková – osobní znak